Past Winners

Year Winners
2020 Arlene Chapman
2019 York Pei and Bradley K. Yoder
2017 David Beier and Ronald Perrone
2015 Gregory Pazour and Peter Igarashi
2013 Vincent Gattone and Dorien J.M. Peters
2011 James Calvet and Gerd Walz
2009 Lisa M. Guay-Woodford and Corine Antignac and Friedhelm Hildebrandt
2007 Vincente Torres and Jing Zou
2005 Gregory Germino and Stefan Somlo
2003 Jared J. Grantham and Peter C. Harris
Year Winners
2020 William Couser
2019 Detlef Schlondorff
2017 Stanley Clark Jordan
2015 Manikkam Suthanthiran
2013 David Salant
2011 Eberhard Ritz
2009 Jared J. Grantham
2007 Pierre Ronco
2005 Giuseppe Remuzzi
2003 Robert W. Schrier and Stewart Cameron
2001 Anita Apeira and Roscoe R. Robinson
1999 Barry M. Brenner and Robert Heptinstall
1997 Renee Habib and Prescilla Kincaid-Smith
1995 Donald W. Seldin
1993 Gabriel Richet and Hugh E. de Wardener
1990 Frank. J. Dixon
1987 Willem J. Kolff and Belding Scribner
Year Winners
2020 Karl Nath
2019 Mehmet Sever and Raymond Vanholder
2017 Raúl Lombardi
2015 Kirpal Chugh
2013 Bruce A. Molitoris
2011 Ravindra L Mehta
2009 Claudio Ronco
2007 Joseph Bonventre
2005 Norbert Lameire
2003 Robert Schrier
1999 Franklin Epstein
1997 George Porter
1995 Haskel Eliahou
1991 Ori Better
Year Winners
2019 Melissa Little
2017 Friedhelm Hildebrandt
2015 Barry Brenner
2013 Susan Quaggin
2011 Terry Strom
2009 Heini Murer
2007 Richard Lifton
2005 Steven Hebert and Bernard Rossier
2003 Marilyn Farquhar
2001 Eberhard Fromter and Floyd Rector
1999 Isidore Edelman and Hans Ussing
1997 Alexander Leaf and Klaus Thureau
1995 Maurice Burg and Francois Morel
1993 Gerhard Giebisch
1990 Carl Gottschalk and Karl Ullrich and Heinz Wirz
1987 Robert Berliner
Year Winners
2019 Agnes B. Fogo
2017 Mignon McCulloch
2015 Georgi Abraham
2013 Haiyan Wang and Norbert Lameire
2011 Meguid El-Nahas
2009 Saraladevi Naicker
2007 Rashad Barsoum
2005 John Dirks

Africa Region

Year Winners
2019 Oladipo Olujimi Akinkugbe (Africa)
2017 Hasan Abu-Aisha (Sudan)
2015 Rashad Barsoum (Egypt)
2013 Yackob Seedat (South Africa)

Eastern and Central Europe Region

Year Winners
2019 Halima Resic (Bosnia and Herzegovina)
2017 Ayla San (Turkey)
2015 Vytautas Kuzminskis (Lithuania)
2013 Momir Polenakovic (Republic of Macedonia)

Latin America Region

Year Winners
2019 Edgar Sanclemente (Colombia)
2017 Nestor Schor (Brazil)
2015 Jose-Carlos Peña (Mexico)
2013 Nelson Mazzuchi (Uruguay)

Middle East Region

Year Winners
2017 Riyad Said (Jordan)
2015 Berhooz Broumand (Iran)
2013 Tareq S. Suheimat (Jordan)

NIS and Russia Region

Year Winners
2019 Valery Pilotovich (Belarus)
2017 Assiya Kanatbayeva (Kazakhastan)
2015 Maya Ignatova (Russia)
2013 Natalia Tomilina (Russia)

North and East Asia Region

Year Winners
2017 Wu-Chang Yang (Taiwan)
2015 Shan-yan Lin (China)
2013 Hai Yan Wang (China)

Oceania and South East Asia Region

Year Winners
2019 Supat Vanichkarn (Thailand)
2017 Wiguno Prodjosudjadi (Indonesia)
2015 Zaki Morad (Malaysia)
2013 Visith Sitprija (Thailand)

South Asia Region

Year Winners
2017 Harun Ur Rashid (Bangladesh)
2015 Adibul Hasan Rizvi (Pakistan)
2013 Vidya Acharya (India)